Licencovanie a autorské práva


Autorské práva

Čo sú to autorské práva na hudbu?

Autorské práva k hudbe priznávajú zákonné vlastníctvo hudobnej kompozície alebo zvukového záznamu. Ak ste držiteľom autorských práv, máte výhradné práva na distribúciu a reprodukciu hudby, ako aj na zarábanie tantiém.

Ak je hudba, ktorú ste vytvorili, úplne vaším vlastným originálnym dielom, zvyčajne vlastníte autorské práva automaticky, len čo je dielo v hmatateľnom formáte alebo vydane na verejnú platformu.

Čo treba zvážiť pri distribúcii skladieb?

Ak chcete vydať skladby, ktoré obsahujú ukážky z inej skladby, budete potrebovať licenciu alebo povolenie od držiteľa autorských práv. Bez nej bude zverejnenie porušovať autorský zákon a mohlo by to viesť k súdnemu konaniu zo strany pôvodného vlastníka autorských práv. 

Nahrávanie hudby bez práv môže tiež viesť k vypovedaniu dohody s nami, pretože je v rozpore s našou dohodou.

Sample

Čo je Sample?

Sample je, keď začleníte časť alebo prvok skladby iného interpreta do úplne novej vlastnej skladby. 

Používanie vzoriek bez zákonného povolenia je porušením autorského zákona. Nezáleží na tom, aká krátka alebo pozmenená je ukážka, stále budete potrebovať povolenie od vlastníka autorských práv.

Ako môžem použiť Sample legálne?

Na legálne použitie samplu budete potrebovať dve rôzne licencie, jednu na použitie hlavnej nahrávky (zvyčajne vo vlastníctve interpreta alebo vydavateľstva) a jednu na použitie kompozície (zvyčajne vo vlastníctve skladateľa a/alebo vydavateľa).

Sample bez licenčných poplatkov?

Legálne použitie samplu môže byť zdĺhavý a zložitý proces, takže mnohí umelci sa namiesto toho rozhodnú použiť bezlicenčné balíčky vzoriek z digitálnych knižníc, ako sú Tracklib, SampleRadar a Splice.

Cover, Odvodená práca a Voľné dielo

Čo je to Cover?

Cover je, keď znovu nahráte skladbu od iného interpreta pomocou vlastného inštrumentálu a vokálov.

Na streamovacích platformách môžete vydať cover bez licencie. Budete však potrebovať mechanickú licenciu na jej uvoľnenie v obchodoch na sťahovanie v USA, Mexiku, Kanade, Indii a/alebo Pakistane. (Obchody na sťahovanie sú iTunes a Amazon.)

Čo je to odvodená práca (ang. Derivative work)?

Ak vezmete už existujúcu skladbu a použijete ju na vytvorenie novej kompozície, ktorá sa nazýva "odvodená práca". Hlavný rozdiel oproti coveru je v tom, že má výrazné úpravy pôvodného textu a/alebo melódie. 

Na rozdiel od coveru budete vždy potrebovať povolenie držiteľa autorských práv na už existujúcu skladbu, aby ste mohli distribuovať odvodené dielo.

Čo je voľné dielo (ang. Public domain)?

Hudba, ktorá spadá do voľných diel, sú tie výtvory, ktoré už nepodliehajú autorským zákonom. 

Skladbu možno považovať za voľné dielo z rôznych dôvodov:

  1. Všetci držitelia autorských práv sa rozhodli vzdať sa svojich práv
  2. Pôvodný dátum vydania skladby robí hudbu nespôsobilú na ochranu autorských práv
  3. Platnosť pôvodných autorských práv vypršala
  4. Ak autor nemá dedičov alebo ak dedičia odmietnu dedičstvo prijať, dielo sa stane voľným a to aj pred uplynutím lehoty podľa § 32 (70 rokov po jeho smrti). 

Každá krajina určuje, čo spadá pod verejnú doménu a jej práva, tu si môžete pozrieť  všetky podrobnosti o trvaní autorských práv na Slovensku:

Na Slovensku majetkové práva trvajú od okamihu vytvorenia diela počas autorovho života a 70 rokov po jeho smrti. Pri spoluautorskom diele majetkové práva trvajú počas života posledného zo spoluautorov a 70 rokov po jeho smrti. Ak je audiovizuálne dielo vytvorené ako spoluautorské dielo, majetkové práva trvajú počas života poslednej osoby spomedzi režiséra, autora scenára, autora dialógov a autora hudby, ktorá bola vytvorená osobitne pre toto dielo a 70 rokov po jej smrti (§ 32).

Po uplynutí tejto doby sa dielo stáva voľným dielom § 9 (ang. Public domain), čo znamená, že používateľ nie je povinný získať súhlas na použitie diela, ani uhradiť odmenu. Dielo sa však môže stať voľným aj pred uplynutím doby ochrany, a to ak autor nemá dedičov alebo ak dedičia odmietnu dedičstvo prijať.

Pre všetky informácie ohľadom Autorské zákona - Zákon č. 185/2015 Z. z..

Čo treba zvážiť pri distribúcii skladieb obsahujúce voľné dielo?

Ak skladba patrí do verejnej domény, na jej zverejnenie nebudete potrebovať licenciu ani povolenie od držiteľov autorských práv. Najprv by ste sa však mali uistiť, že je skutočne vo verejnej sfére. Aj keď je skladba vo verejnej doméne, na zvukový záznam sa stále môžu vzťahovať autorské práva. Je dôležité najprv preskúmať, kým sa domnievame, že skladba je vo verejnej doméne len preto, že je stará.